Žáci získávají nejen teoretické znalosti, ale s veškerými skutečnostmi jsou seznamováni prakticky přímo ve stájích, v lese, na rybníku i v DDM. Žáci se učí základní péči o přírodu (zvířátka i rostlinky), ve stájích pečují o koně a učí se celkové hygieně koně – péče o zuby, kopyta, čištění koně. Seznamují se s nutnými podkovářskými pracemi. Učí se rozlišovat plemena koní a uvědomí si rozdíly v jejich využití. Učí se základnímu názvosloví, používají odborné termíny, umí popsat pomůcky, sedlo, uzdečku. Učí se sedlat a uzdit koně, základům jízdy na koni, nácvik správného sedu. Naučí se rozlišovat jednotlivé kroky koní, barvy koní. Naučí se udržovat sedlový materiál.
Chovatelský kroužek zahrnuje především chov a pěstování drobných živočichů – savců, ryb, plazů, obojživelníků, hmyzu apod. v akváriích a teráriích, studium a poznávání jejich způsobu života. Do činnosti patří také vycházky do přírody spojené s jejím poznáváním, spolupráce s institucemi (ZOO, muzea, ČMS, ČRS, ČSOP, apod.).
Rybáři se zabývají výukou rybolovných technik a rozvojem poznatků o životě ryb a živočichů, vyskytujících se ve vodním prostředí nebo v okolí vodního prostředí. Součástí činnosti je i vzdělávání formou studia populárně naučné literatury a promítání filmů. Další činností jsou vycházky spojené s pozorováním přírody a rybolovem a ekologické aktivity (sběr odpadků v okolí vod apod.), pořádání akcí pro veřejnost (rybářské závody) a pomoc při akcích DDM (Zlatý list).
V astronomickém kroužku žáci zkoumají blízký i vzdálený vesmír, věnují se dennímu i nočnímu pozorování oblohy (očima i dalekohledem), učí se práci s výpočetní technikou a zpracovávání napozorovaných dat. Součástí kroužku jsou besedy a přednášky, výstupem je účast na astronomické soutěži.